top of page

20 MADDE İLE SAĞLIKLI BESLENME

İnsanın; büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre kaliteli yaşaması için gerekli olan besin ögelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasına beslenme denir. Beslenme anne karnından yaşlılığa kadar insan yaşamının her döneminde önemlidir. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam biçiminin geliştirilmesi ile hastalıkların önlenmesi toplumlarda büyük önem taşımaktadır.

Yeterli ve dengeli beslenme vücudun, yaşamı ve çalışmasını sürdürebilmesi için gerekli enerjinin yanında besin öğelerinin yani yağların, karbonhidratların, proteinlerin, vitaminlerin ve minerallerin gereksinim kadar alınmasıdır. Bu ögelerin herhangi birinin alınmadığı veya gereğinden az ya da çok tüketildiğinde, büyüme ve gelişmenin engellendiği sağlığın bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur.


Biliyorum sizde sağlıklı beslenmeye bir yerden başlamak istiyorsunuz. O zaman hadi mutfağınızı ve kendinizi sağlıklı bir hale dönüştürmek için bu önerilere göz atın;


1. Beslenmenizde kompleks karbonhidratlardan oluşmasını sağlayın. Basit şeker ve şekerli gıdaları en az seviyeye indirin. Rafine şeker tüketmemeye çalışın.


2. Tuz tüketimini azaltın. Katkı maddelerinde de tuz vardır, unutmayın.


3. Daha çok posa tüketin.


4. Beslenmede çeşitliliği artırmaya özen gösterin. Bu besinlerin çoğunluğunu hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdalardan seçin. Renkli sebze ve meyvelere yer verin.


5. Baharatlar ve otlardan mutlaka yararlanın. Salatalarınızda ve yemeklerinizde fesleğen, defne, dereotu, nane, kekik, biberiye, kimyon, tarçın, kişniş, zencefil, paprika, pul biber ve safranı doğal antioksidan olarak kullanın.


6. Domates ve soğanı yemeklerde bol kullanın, kalori değeri düşük su oranı yüksek olduğu için doyurucudur ve antioksidan kapasitesi yüksektir.


7. Vücudumuzun omega-3 ve omega-6 yağ asitlerine ihtiyacı vardır. Bu sebeple haftada iki gün balık tüketmeye özen gösterin.


8. Pirinç yerine bulgur tercih edin. Glisemik indeksi düşük olan bulgur kan şekeri seviyenizi pirince göre dengeler.


9. Makarna ve kuru baklagillerin haşlama suyunu atmayın, pirinci sıcak suda bekletmeyin.


10. Taze yiyecekler tüketmeye ve satın alırken kullanım sürelerine dikkat edin.11. Tütsülenmiş gıdalardan ve direkt ateşte pişmiş yiyeceklerden uzak durun.


12. Besinlerinizin hazırlanması, pişirilmesi sırasında hijyen kurallarına dikkat ediniz. Yiyeceklerinizi pişirirken haşlama, fırında ve buharda pişirme yöntemlerini tercih ediniz. Kızartmalardan kaçınınız.


13. Süt ve süt ürünleri ile sıvı yağları, ışıktan koruyun.


14. Sosları ve çorbaları krema yerine az yağlı sütle deneyin.


15. Kafein alımını sınırlandırın.


16. Daha az alkol tüketin. Mümkünse alkolü sadece özel günlerde alın, düzenli tüketmeyin.


17. Kalsiyum, C vitamini ve demir yönünden zengin beslenmeye özen gösterin.


18. Düzenli olarak günde 5-15 dakika, sabah erken veya akşamüzeri güneşlenin.


19. Yiyecekleri satın almadan önce mutlaka etiketini okuyun.


20. Vücut ağırlığınızı istenilen seviyede tutmak için, her gün orta düzeyde fiziksel aktivite yapmaya özen gösterin.


Unutmayın ki hayat seçimlerden ibarettir. Bu yüzden kendinizin en sağlıklı hali için doğru

seçimler yapın…

735 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page