top of page

4. KARABURUN NERGİS FESTİVALİ

İzmir'in en batısında yer alan gizli cennet Karaburun'da binleri ağırlayan bir Nergis Festivali geçti. Karaburun Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen mis kokulu etkinliğin güzel detaylarını sizlerle paylaşıyor, anı yaşamanızı, hissetmenizi istiyoruz.


MİS KOKULU BİR HAFTA SONU, SOĞUK ALDIRIŞ EDİLMEDEN GEÇİRİLDİ!

22-23 Ocak 2022 tarihinde Karaburun Belediyesi ev sahipliğinde 4. Karaburun Nergis Festivali gerçekleştirildi. Binlerce kişinin ziyaret ettiği festival farklı eğlencelere de sahne oldu denilebilir. CHP Kadın Kolları Başkanı Sn. Aylin Nazlı Aka, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tunç Soyer, Karaburun Belediye Başkanı Sn. İlkay Girgin Erdoğan, İzmir Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Neptün Soyer, Karaburun Ziraat Odası Başkanı Sn. Gazanfer Yavaş, yerli halk ve çeşitli lokasyonlardan gelen misafirler tarafından açılışı gerçekleştirilen festivalde Yarımada üreticilerinin festival için hazırladıkları nergisler sahneye çıkartıldı. 4 farklı içerikte farklı bölgelere yerleştirilen standlar misafirlerini ve alıcılarını ağırladı.Karaburun Belediyesi Başkanlık Makamına çıkılan yolda misafirleri ilk başta yöresel yemekler, kısım kısım yöresel ürünler karşıladı. Yöresel Ürünlerin bitiminde gelinen noktada farklı lokasyonlardan gelen misafirler için fotoğraf çekim alanları oluşturulmuş ve aynı zamanda sanki misafirlerin burada çeşitli müzisyenler tarafından çaldığı davul ve klarnet eşliğinde oynadığı bir alan da oluşturulmuş gibiydi. Tabii ki Nergis Festivali'ne damga vuran Narcissus ve ''Nergis Festivaline Hoş Geldiniz'' şeklinde hazırlanan pankart misafirler tarafından baya ilgi çekti diyebiliriz.
Narcissus'un hikayesine kısa bir şekilde değinerek festivalin detaylarına devam etmek istemekteyiz. Narcissus ( bazı kesimler Narkissos'da demektedir) Yunan mitolojisinde bir kahraman olarak bilinmektedir. Kendine âşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. Narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. Ekho bu genç avcıya ilk görüşte âşık olur. Ancak Narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür. Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda 'eko' dediğimiz yankılara dönüşür.Olimpos dağında yaşayan tanrılar bu duruma çok kızar ve Narkissos'u cezalandırmaya karar verirler. Günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine âşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü . O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, aynı Ekho gibi Narkissos da günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüşür. İşte bu nergisler de yarımadanın her tarafında mis kokulara ev sahipliği yapmaktadır.


Nergis çiçeklerinin sergilendiği alanda birbirinden farklı alıcı Yarımadanın belirli bölgelerinde yetiştirdiği nergislerini belirli fiyatlarda satışa sundular. Aynı zamanda Nergis Güzeli ve Nergis Temalı Ürünler yarışması gerçekleştirildi. Yarışma'da ilk üç sıralamaya giren yarışmacılara çeşitli hediyeler verilerek tebrik edildi. Soğuğun etkili olduğu festival alanı bölgesinde Karaburun Belediyesi tarafından yerleştirilen konteynerler misafirlerin ısınmasına ve ateş başı sohbetlerini de gerçekleştirmesine sebep oldu. Belediye iştirakçi şirketlerinden Mimas Bel işletmesi Nergis Kafe'de misafirlere Karaburun'da yapılan Keşkek-Pilav ikilisi servis edildi. Festival soğuğa rağmen binlerce kişiyi ağırlayarak güzel sahnelere sahne oldu.

510 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page