top of page

ARALIKLI ORUÇ DİYETİ

Zaman içerisinde değişen çevresel koşullar, hazır gıdaya çabuk ulaşma ve hareketsiz yaşamın sonucunda kişilerde hızlı bir şekilde sağlıksız kilo artışı görülmeye başlanmıştır. Bu durumu kısa zamanda çözmek için günümüze kadar pek çok yeni diyet stratejileri oluşturulmuş ve popüler hale getirilmiştir. Bunlardan çok merak edileni ise şüphesiz İntermittent fasting (IF) yani Aralıklı Oruç tarzı beslenmedir.


Aralıklı Oruç, günümüzde if diyeti veya intermittent fasting olarak da bilinmektedir. 


Bu beslenme modelinde gün boyunca yenilen yemeklerin kalorisinden ziyade hangi vakitte yedildiği önemlidir. Araştırmalar aralıklı orucun kilo kaybı için etkili bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, kilo kaybının en büyük nedeni hafta boyunca düşük enerji almaktır. Ayrıca yaşınıza, sağlığınıza ve yaşam tarzınıza uygun şekilde yönetilmeyen aralıklı oruç uygulamaları konsantrasyonda azalma, bitkinlik ve yorgunluk gibi olumsuz yan etkilere yol açabilir.


Aralıklı Oruç Çeşitleri

  •  16-8 Aralıklı Oruç Diyeti: Bu türde günün 8 saatinde yemek yenmekte, diğer 16 saatte ise kalori içeren hiçbir yiyecek tüketilmemektedir. Gerekirse bitki çayı, sütsüz ve şekersiz kahve, şekersiz çay, su ve soda tüketilebilir. Genellikle 12.00 – 20.00 veya 09.00 – 17.00 saatleri arasında öğün yapmak tercih edilir. Ancak bu saatler kişinin durumuna ve programına göre değişiklik gösterebilir. Yemek yemenin serbest olduğu bu sekiz saatlik sürede tüketilen yemeklerin sağlıklı ve düşük kalorili olması gerekmektedir.

  • 5-2 Aralıklı Oruç Diyeti: 5-2 Aralıklı oruç diyetine göre birey, haftanın 5 günü normal ve sağlıklı bir şekilde beslenir. Diğer seçilen 2 günde ise kalori alımı düşürülmektedir. Seçilen 2 günün birbirini takip etmeyen günler olması daha iyi sonuçlar verecektir.

  • Ye-Dur-Ye Yöntemi (Alternatif If Metodu): Bu yöntemde birbirini takip etmeyen bir veya iki gün seçilir ve 24 saat boyunca yemek yemekten kaçınılır. Haftanın geri kalanında ise normal şekilde beslenilebilir. Bu yöntem kahvaltıdan kahvaltıya veya akşam yemeğinden akşam yemeğine uygulanabilir.


Aralıklı Oruç Diyetinin Etkileri

  • Uzun süreli aç kalmak, büyüme hormon seviyesinin vücut da hızlı bir şekilde artmasına neden olur. Bu sayede yağ yakımı ve kas kazanımı kolaylaşmaktadır.

  • Vücut uzun süre aç kaldığında onarım işlemlerini başlatır. Bu sayede hücre içinde biriken zararlı yapıları sindirerek atılmasını kolaylaştırmaktadır.

  • Metabolizmanın hızlanmasına destek olarak, ideal kiloya ulaşma sürecinizi kolaylaştırmaktadır.

  • Gün içerisinde belirli saatler arasında sağlıklı beslenmek günlük alınan kalori miktarını sınırlandırır, bu da kilo kaybını kolaylaştırır.

  • Uzun süreli açlığa bağlı olarak kan insülin seviyelerinde azalmalar olur. Bu durum depolanan yağları kullanmayı kolaylaştır.

Aralıklı Oruç Boyunca Hangi Semptomları Gösterebilirsiniz?


Yorgunluk: Organlarınız arınma sürecine girer bu yüzden yorgunluk hissedersiniz.

Gaz ve Şişkinlik: Bazı günler, karın ve bağırsak bölgenizde gaz ve şişkinlik hissedebilirsiniz.

Baş Ağrısı: Genelde ilk günler yaşanır ve kısa sürede geçer.

Baş Dönmesi: Özellikle sabahları yaşanan normal bir semptomdur.

Kötü Nefes ve Ter Kokusu: Toksinlerin vücudunuzdan atıldığının işareti.

Mide Bulantısı: Mide kapasitesi değişmeye ve iyileşmeye başladığı zaman bulanma görülebilir.
Her ne kadar aralıklı açlık uygulaması uzun vadede çoğumuz için sürdürülebilir olmasa da yaşam tarzınıza periyodik olarak uyduğu takdirde, vücut ağırlığı yönetimi için etkili bir strateji olabilir. Aralıklı açlık diyeti besin ögesi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanmalıdır. Eğer aralıklı açlık diyetini uygulamayı düşünüyorsanız, öncesinde alanında uzman bir doktor ve diyetisyenin tavsiyesini alınmalıdır.

630 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page