top of page

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DESTEKLEYEN 10 YİYECEK“Sağlıklı beslenmek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonları önlemenin yollarını arıyorsanız, beslenmenizde bu on besine yer vermelisiniz. Ama unutmayın! Bu yiyeceklerden sadece birini yemek grip veya diğer enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olmak için yeterli olmayacaktır. Çeşitlilik doğru beslenmenin anahtarıdır.”

1.Turunçgiller

Çoğu insan üşüttükten sonra doğrudan C vitamini tüketmek ister. Çünkü bu vitaminin bağışıklığı güçlendirdiği düşünülmektedir. Neredeyse tüm turunçgiller C vitamini bakımından zengindir. Popüler turunçgiller şunları içerir:

  •  Greyfurt

  •  Portakal

  •  Mandalina

  •  Limon

Vücudunuz C vitamini üretemez ve depolayamaz. Bu yüzden günlük C vitaminine ihtiyacınız vardır.

  •  Kadınlar için=75 mg

  •  Erkekler için =90 mg

2.Kırmızı biber

Turunçgillerin en fazla C vitaminine sahip olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Bir parça kırmızı biber bir portakalın neredeyse 3 katı kadar C vitamini içerir. Aynı zamanda zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, vücudunuzda A vitaminine dönüşen beta karoten, gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.


3. Brokoli

Brokoli, vitaminler ve mineraller bakımından çok zengindir. Lif ve diğer birçok antioksidan ile dolu brokoli, tabağınıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Zengin içeriğini korumanın anahtarı, mümkün olduğunca az pişirmek ya da daha iyisi, çiğ tüketmektir.


4. Sarımsak

Sarımsak, dünyadaki hemen hemen her mutfakta bulunur. İlk medeniyetler tarafından enfeksiyonlarla mücadelesi fark edilmiştir. Sarımsak; bağışıklığın, saç ve tırnak sağlığının korunmasında, kilo kontrolünün sağlanmasında, kalp ve damar hastalıkları ile diyabet gibi kronik hastalıklara karşı korunmada pek çok faydaya sahiptir.


5. Zencefil

Zencefil, hastalandıktan sonra birçok kişinin başvurduğu başka bir maddedir. Zencefil, boğaz ağrısını ve enflamatuar hastalıkları azaltmaya yardımcıdır. Zencefil ayrıca kronik ağrıyı da azaltabilir ve hatta kolesterol düşürücü özelliklere sahip olabilir.6. Ispanak

Ispanak C vitamini açısından oldukça zengindir, aynı zamanda bağışıklık sistemimizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilecek çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile doludur.


7. Yoğurt

Yoğurt içerdiği kalsiyumdan dolayı sadece kemik ve dişler için değil aynı zamanda içeriğindeki magnezyum ve potasyumdan dolayı kas fonksiyonları ve sinir iletimleri için önemlidir. Sindirim sistemi ve bağırsak florası için yoğurtta bulunan probiyotikler çok faydalıdır.


8. Badem

Badem E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bununla birlikte, bu güçlü antioksidan, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Sert kabuklu yemişler, vitaminle doludur ve ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir.


9. Zerdeçal

Zerdeçal birçok hastalık tedavisinde iltihap önleyici yani anti-enflamatuar olarak yıllardır kullanılmaktadır. Zerdeçal içindeki kurkumin sayesinde bağışıklığı güçlendirir.


10. Yeşil Çay

Yeşil çay bir tür antioksidan olan flavonoidlerle doludur. Yeşil çay tüketimi beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi, pek çok kanser türüne karşı koruma sağlanması, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması ve daha pek çok faydayı da beraberinde getirir.


Bundan yaklaşık 2500 yıl önce tıp biliminin “babası” Hipokrat’ın harika bir sözü vardır:


“Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun”

Hipokrat

240 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page