top of page

BİTKİ ÇAYLARI VE FAYDALARI

Günümüzde insanların kimyasal maddeler içeren sentetik ürünlerden uzaklaşıp doğal ürünlere yönelmesiyle birlikte aromatik bitkilerin kullanımında artış olduğu görülmektedir. Bu bitkilerin geçmişten günümüze hayatımızın her alanında kullanıldığı, yapılan birçok çalışmada belirtilmiştir. Bitkisel çayların güzel tat ve aromalarının yanı sıra; antiaging, antienflamatuvar, antikanserojen, antimikrobiyal, antioksidan ve kalp koruyucu etkileri olduğu bilinmektedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye karşı artan ilgi sebebiyle, bitkisel çaylarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan bitkisel çayların; A, E, B6 ve C vitaminleri, karotenoidler, koenzim Q10, selenyum, çinko ve polifenollerce zengin olduğu yapılmış olan çalışmalarda yer almaktadır.

Bitki çayları iyileştirici özelliği sayesinde birçok hastalığa fayda sağlamaktadır ve bu amaçla kullanılan bitki sayısı oldukça fazladır.


Günümüzde sıkça kullanılan bitki çaylarının faydalı etkileri şunlardır:


Yeşil Çay

İçerdiği flavonoid sayesinde kolesterol seviyelerini düzenleyici etkiye sahiptir. Düzenli tüketildiğinde diyabet riskini azaltır. Anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Yeşil çay, güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda obeziteyi engelleyebileceği çalışmalarda bildirilmiştir.


Beyaz Çay

Yüksek antioksidan gücüne sahiptir. Tip-2 diyabeti iyileştirmede rol oynar. Vücut ağırlığı kontrolünde yararlı etkileri vardır.


Papatya Çayı

Yatıştırıcı özelliğe sahip olan papatya çayı, ağrı hafifletici ve kasları gevşeticidir. Kan şekerini düşürücü özelliği olan papatya çayının, diyabetik komplikasyonlarının ileri seviyeye taşınmasını engelleyebileceği söylenmektedir. Akne gibi cilt hastalıklarında papatya çayı, alternatif bir tedavi yöntemidir.


Hibiskus Çayı

Hibiskus bitkisinin zengin içeriğinde; malik asit, magnezyum, demir ve C vitamini bulunmaktadır. Hipertansiyon ve hiperlipidemi tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Rahatlatıcı özelliği mevcuttur.


Zencefil Çayı

Zencefil iyi bir antioksidan ve mikrop öldürücüdür. Soğuk algınlığı, grip, baş ve boğaz ağrısı ile regl dönemi kramplarında etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Mide bulantısına ve migren ağrılarına iyi gelir. İştah kontrolünde yardımcıdır. Kas yorgunluğunu azaltır.


Ihlamur Çayı

Soğuk algınlığının tedavisinde, mide kramplarını gidermede yardımcı rol üstlenmektedir. Aynı zamanda sakinleştirici, öksürük kesici, göğüs ve bronşları yumuşatıcı, balgam söktürücü, idrar söktürücü ve terletici etkisi bulunmaktadır.


Melisa Çayı

Huzursuzluk ve uyku sorunlarını gidermeye yardımcıdır. Sakinleştirici, gaz söktürücü ve antiseptik özelliktedir. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır.


Rezene Çayı

Gaz, şişkinlik, karın kramplarında sıklıkla kullanılmaktadır. Öksürük ve bronşit gibi solunum sistemi rahatsızlıklarında iltihap gidermede etkilidir. Östrojenik etkileri sebebiyle kadınlarda regl düzensizliklerini önlemede yardımcıdır.


Nane Çayı

Hazımsızlığa ve mide bulantısına iyi gelir, gaz söktürücü özelliği vardır. Nefes almayı kolaylaştırıcı etkisi ile astım, grip, bronşit ve öksürük için yararlıdır.


Kuşburnu Çayı

Kuşburnunda bulunan en önemli antioksidan bileşiklerin başında C vitamini gelir. Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur. İltihap söktürücü etkiye sahip olan kuşburnu çayı, ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının tedavisini destekler.


Bitki çayları; özellikle gebeler, emziren anneler ve çocuklar hekim ve diyetisyene danışarak kullanmalıdır.
Unutulmamalıdır ki; ilacı zehirden ayıran tek şey, dozudur. Bu nedenle, her ilaç gibi bitkisel ürünlerin de, ilaç‐ilaç etkileşimleri ve ilaç‐besin etkileşimleri gibi yan etkileri olduğu bilinmeli, hekim ve diyetisyenin uygun gördüğü hastalarda kullanılmalıdır.

546 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page