top of page

HASAT ZAMANI

Güncelleme tarihi: 16 Eki 2022

Hasat zamanı üzümün şaraba evirilişinin ilk adımı olarak kabul edilebilir. Hasat dönemi bağda ve şaraphanede hissedilen heyecana, telaşa, mutluluğa ve ortaya konulan emeğe dair fikir vermesi adına bir hasat günü kaleme alınmıştır.


Üzüm çeşitleri yaz mevsiminin farklı zamanlarında uyanır, yaz boyunca olgunlaşır, yaz sonunda ya da sonbaharda olgunluğa erişirler. Üzümlerin hasat zamanını birçok değişken etkileyebilir. Bundan dolayı özellikle hasat dönemi yaklaştıkça bağlar yakın mercek altına alınır. Bağda üzümlerin olgunlukları bazen haftalık bazen de günlük olarak kontrol edilir. Bu süreç hem bağcılar hem de şarap üreticileri için diken üstünde bir rulet oyununa benzer. Her şey yolunda gittiğinde alınan risklere değecek olgunlukta üzümler elde edilir. Üzümler toplanır ve bağdaki hikayeleri son bulur.


Üzümün hasat macerası devam ederken şaraphanede çok daha farklı bir heyecan, iş temposu vardır. İşlenmesi planlanan üzümler gelmeden önce kullanılacak bütün materyaller sterilizasyon işleminden geçer. Makinelerin kurulumu yapılırken şaraphane bir süreliğine darmadağındır. Yerler ıslak, insanlar heyecanlı, sabırsız şekilde hasadın başlamasını beklerler. Her hasat yeni bir başlangıç ve heyecan demektir. Her şey gelmekte olan üzüm odaklı gelişir. Eğer üzüm 20 ton geldiyse bitene kadar mesai devam eder. Gün doğabilir, insanlar yorulabilir, mesai bitmiş olabilir, makineler arızalanabilir… Hasat dönemi önemli olan üzümün kalitesinden ödün vermeden süreci tamamlamaktır.


Üzüm dolu araçlar şaraphaneye giriş yaptığında zamanla yarış başlar. En kısa sürede üzümler ayıklanmalı, havayla temas en aza indirgenmelidir. Yürüyen banda dökülen üzümler dikkatle ayıklanmaya başlar. Ayıklama işlemi, enerjileri uyumlu insanlarla beraber yapılıyorsa keyiften geçilmez. Üzümler hakkında konuşulur, kaç kasa kaldı tahminleri yapılır. Bir noktada yemek tarifleri verilmeye, eski şarkılara bağıra bağıra eşlik edilmeye başlanır. Aman dikkat! Yürüyen banda fazla odaklanmayın sonra başınız dönmeye başlar. Ve mola! Mola zamanı geldiğinde bütün gözler ışıldar, en rahat alana koşa koşa gidilir. Sıcak içecekler alınır, yiyecekler ortaya serilir. Saatlerce öğrencilik yılları, bir önceki hasatta neler olduğu, kimin yolunun şaraphaneye nasıl düştüğü gibi birçok konuda bitmez bir enerjiyle konuşulur. Ah eğer saat sabah dörde, beşe geldiyse hava soğumaya başlamıştır. Gruptan biri mutlaka çok üşür, başka biri çoktan koltuk kenarına kıvrılıp uyumuştur bile. Bir süre sonra uzaklardan ‘mola bitti’ sesi duyulur. Bu ses muhtemelen üzümleri bebeği gibi gören şarap yapımcısına aittir. Biraz bıkkınlıkla belki de söylenerek işe geri dönülür. Hareketli banda üzüm döküldüğü anda herkes silkelenip kendine gelir. Ekipte uzun süre aynı işi yapmaktan sıkılan, üzüm tanelerini arkadaşlarına çaktırmadan atan biri mutlaka bulunur. Uykunun çöktüğü, algıların kapanmaya başladığı o an üzüm tanelerinin nereden geldiğini kimse anlamaz. Farkına varıldığında ise değmeyin keyfine. Üzüm savaşı başlamıştır. Kıyafetler, saçlar üzüm suyu olur, eller üzümden yapış yapış hale gelir. Kâh sadece banda odaklanılan kâh gülmekten karınlara ağrı giren süreç sonunda son kasalar ayıklanır. Üzümler biter ama iş bitmez. Gün doğarken kullanılan bütün aletler yıkanır, alan düzenlenir.


Hasat dönemi demek hem bağda hem de şaraphanede yoğun emek harcanan, yorucu bir dönem demektir. Hasat dönemi her şaraphanede farklı şekilde gerçekleşebilir. Şarap yapımcısının hedeflediği şarap stiline bağlı olarak farklı tercihler yapılabilir. Ancak temelde her şaraphane üzümü en iyi şekilde işlemeye odaklanır. Emeğin, üzüme saygının ve sevginin en açık şekilde görüldüğü aşamadır hasat. Yorucu bir günün sonunda bile üzümün kalitesini korumak için geliştirebilecek yollar arayarak eve dönülür. Bir sonraki hasat günü dünün yorgunluğunu arkasında bırakıp, aynı heyecanla ve öğrenme açlığıyla gelecek olan üzümleri bekler şaraphane insanı.

458 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page