top of page

LEFKOŞA BÜYÜK HAN“Güneşli bir kış günü, hanın avlusunda iskemlemi çekip güneşe karşı oturmak, türk kahvemi yudumlamak, bu yılların izlerini taşıyan tarihi duvarları seyre dalmak ne keyiftir bir düşünün.”

Lefkoşa’nın göbeğinde tüm ihtişamıyla yıllar yılı duran Büyük Han’a hiç gittiniz mi? Eğer Kıbrıs’a gelmişseniz ilk gidilecek yerlerden biri olduğunu da mutlaka bilirsiniz. Osmanlı Kıbrıs’ı 1571’de fethetmesinin hemen ardından 1572’de Büyük Han’ın inşaasına başlamış. O zamanlar adaya gelen tüccarlar konaklamak için kullanmış bu hanı. Britanya yönetiminde hapishaneye çevrilmiş ve bir süre bu şekilde kullanılmış ama ben size eskilerden ve tarihçesinden çokça bahsetmek yerine günümüzdeki yapısını, atmosferini söz konusu etmek isterim. İki katlı, kemerli revakları olan, kocaman bir avlusu bulunan, iki tane görkemli giriş kapısı olan bu han bugün hangi amaçlarla kullanılıyor dersiniz?


El işleriyle, sanatla, atölyeler, dükkanlarla çevirli tarihi bir han düşünün. Avlusunda restorant, kahvehaneler bulunuyor. Karagöz ve Hacivat oyunu oynanan bir sahne bile var. Güneşli bir kış günü, hanın avlusunda iskemlemi çekip güneşe karşı oturmak, türk kahvemi yudumlamak, bu yılların izlerini taşıyan tarihi duvarları seyre dalmak ne keyiftir bir düşünün. Ya da bir Pazar sabahı sevdiğin insanlar yanında, bu görkemli handa bir Pazar kahvaltısı yapmak. İçerisinde bulunan dükkanları tek tek gezin derim. Her biri emekle işlenmiş el işlerinden satın alın. Özellikle çok güzel, farklı el yapımı takılar bulabilirsiniz. Seramik atölyesinden dokuma atölyelerine kadar el işleriyle, sanatla, emekle çevrili bir han bulacaksınız.
Üzücü bir konuya değinirsek, tüm dünyayı etkileyen ve sarsan Covid-19 Pandemisi Büyük Han’ı da etkilemiştir. Ülkece uzun süre kapanmanın ardından, sürecin faturaları maalesef Han içerisindeki dükkanlara da yansımış ve birçok dükkan kapanma durumunda kalmıştır. Artık Büyük Han’a uğradığımda eski yoğunluğu görememek üzücü olsa da yine de ülke turizmi açısından çok önemli ve turistlerin ilgisini her zaman canlı tutan bir mekan. Bir gün yolunuz Kıbrıs’a düşerse gidilecek yerler listenizde Büyük Han’ı üst sıralara yazmanızı tavsiye ederim.

22 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

MODA VE SANAT

Comments


bottom of page