top of page

MICHELIN GUIDE İSTANBUL22

Michelin Guide 38. lokasyonu olarak belirlediği İstanbul için 53 restoranı listesine alarak 5 restorana da 1 ve 2 yıldız verdi. Aynı zamanda bir işletmede işletme politikası sebebiyle yeşil yıldız almaya hak kazandı. Hepsi merak edilenler ve daha fazlası için asıl olaya geçelim...

Ülkemizde merakla beklenen ve herkes tarafından yıllardır sabırlı bir şekilde hareket edilen Michelin Guide Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde düzenlediği bir ödül töreniyle 38. lokasyonu olarak belirlediği İstanbul için "Michelin Guide İstanbul 2023" restoranlarını Oylum Talu'nun sunuculuğunu yaptığı törende açıkladı.


Özellikle yerelden tabağa mottosuyla ilerleyen mutfakları ve bu mutfakların kahramanlarını araştıran ve onların değerlerine değer katan Michelin Guide, İstanbul'un gastronomi rotalarına da katkıda bulunacak bir çalışmaya imza attı. İstanbul şehrini 38. lokasyon olarak belirleyen Michelin Guide sonrasında da yıldız almak için başvuru gerçekleştiren restoranların da başvurularını değerlendirdi.


Listede İstanbul'dan 53 restoran ismi açıklanırken; gecenin sonlarında yıldız almaya hak kazanan 5 restoranı duyurarak işletmecilerine, şeflerine ve personeline sevinç dolu anlar da yaşattı. Kriterler bakımından yıldız almaya hak kazanan restoranlar Neolokal, Turk, Mikla ve Araka olurken Şef Fatih Tutak'da bu listenin içerisinde yer aldı.


Kadın Şefler'de Başarının Altında İmza Atanlar Arasında!

Araka Restoran şefi Zeynep Pınar Taşdemir kazandığı 1 Michelin Yıldızı ile kadınlarında mutfaklarda yer edindiği ve güzel başarılara imza attığını kanıtlarken aynı zamanda da kadın-erkek ayrımının da son bulmasına yönelik en büyük örneği kamuoyuna yansıtmış oldu. HaberTürk Gastro'da ve katıldığı tüm panel, sempozyum vb. gibi etkinliklerde özellikle kendisine yöneltilen bir sorunun altını çizen Zeynep Pınar Taşdemir bu sorunun cevabını en iyi şekilde verdi. “Kadın şef” olarak davet edildiğim her panelde, sempozyumda veya mesleğimin konu olduğu herhangi bir sohbette bana yöneltilen ilk soru, genellikle, dünyanın en zor mesleklerinden biri olarak kabul edilen aşçılıkta, kadın olarak nasıl “mutfağın şefi” olabildiğim olur." şeklindeki ifadelerini bizlere 1 Michelin Yıldızı alarak "Çok iyi olur!" ifadesini de kullanmaya olanak sağlayan değerli Şef Zeynep Pınar Taşdemir'i yürekten tebrik ediyoruz.


TURK ve Fatih Tutak Büyük Bir Yükü Omuzladı ve Gururla Taşıyor!

İstanbul Avrupa Yakası Şişli Bomonti'de yer alan TURK Restoran ve Şefi Fatih Tutak geceye 2 yıldız alarak büyük bir başarının yükünü omuzlar altına alan işletme ve şefi oldu. Gösterdiği büyük azim ve kararlılıkla çalışmalarını sergileyen şef Fatih Tutak bizler için de İstanbul için de büyük bir onurun sahibi olarak nitelendirilebilir. Tipik Türk lezzetlerini tatmak isteyen gurmeler için şef Fatih Tutak'ın ustalıkla yeniden yorumladığı modern ve sofistike bir seçim sunuyor. Uluslararası kariyerinde dünya mutfağından seçkin isimlerle omuz omuza çalışan bu yetenekli profesyonel, 2019 yılında Türkiye'ye döndü ve fine-dining restoranını açtı. 2022 Yılının son aylarında ise büyük bir ödülle taçlanan TURK, misafirlerine büyük bir şölen ve lezzet patlaması yaşatacak günlerini de bekliyor.


NEOLOKAL ve Maksut Aşkar 1 Michelin Yıldızı ve Sürdürülebilirlik Adına 1 Yeşil Yıldızın Sahibi!

Yaptıkları ve sunumlarıyla her şekilde hayran bırakan Neolokal, 1 Michelin Yıldızı almaya hak kazanırken aynı zamanda Michelin Guide tarafından 2020 yılında açıklanan yeni bir ödül olan Yeşil Yıldızın da sahibi konumunda yer alacak. Neolokal, çevre dostu ve etik yaklaşımları sayesinde bu prestijli ödüle layık görüldü. Bu restoranda özenle seçilen üreticilerin yanı sıra Şef Maksut Aşkar ve ekibi, bazıları kaybolma tehlikesi altında olan Türk mutfak mirasını korumaya ve tanıtmaya oldukça kararlı. Bu kararlılık da onları 2020 yılında ilk defa verilmeye başlayan Yeşil Yıldız ödülüyle karşı karşıya getirmiş durumda.


Bib Gourmand Ödüllü 10 Restoran!

Uygun fiyatlarla yüksek kalite tatlar sunan restoranların aldığı Bib Gourmand ödülü İstanbul Listesinde yer alan 10 restorana verildi. Mısır Çarşısının biraz üzerinde yer alan Pandeli, popülerliğiyle ve lezzetleriyle kendinden söz ettiren Karaköy Lokantası, Modaya uygun şekillerde enfes lezzetler sunan Alaf, Volkan Türe tarafından işletilen ve Türk Spesiyalitelerinin yanı sıra vejetaryen mutfağında esintilerini görebileceğiniz Aheste, Momento Otelin 8. katında yer alan ve şehri tamamen ayaklarınızın altına aldığınız bir manzarayla seyrettiğiniz leziz yemekleriyle meşhur Tershane, Bol kepçe mezeleri ve yazın güzel manzarasında keyifle geçirdiğiniz gecelerin lokasyonu Giritli, Balık ve Deniz ürünleri denilince akla geldiğini düşündüğümüz, Küçükyalı'da ki o muhteşem Calipso, Çukurcuma'nın kalbinde yer alan ve gönüllerde de bu yeri edinmiş Cuma, Acı severlerin acıyı dille buluşturduğu SADE Beş Denizler ve listenin son restoranı ise modern bistronomi ile karşımıza çıkan Aman da Bravo. Hepsi birbirinden leziz, birbirinden muhteşem yemeklerin ve manzaraların sahibi olan işletmelerin değerine değer katacak ödüllerle buluşması dileğiyle...

14 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page