top of page

MUTLULUK BİR DÜŞÜNCE ŞEKLİDİR

Güncelleme tarihi: 17 Eki 2022

Her bireyin mutluluk tanımı kendisine özeldir. Mutluluk öznel ve görecelidir. Aslında kelimenin tam manasıyla, edinilen bir alışkanlıktır. Bireyin bunu sadece hatırlaması, keşfetmesi, üzerinde çalışması gerekir. Bu sebepledir ki mutluluk tasarlanabilir ve öğrenilebilir bir haldir. Pozitif düşünmenin öğrenilebilir, daha doğrusu edinilebilir bir alışkanlık olduğu gerçeğiyle hareket eden insan kendini daha iyi hisseder, mutluluk değerlerini keşfeder, yaşamından şikayetçi ise kontrolü eline alır ve mutluluk yolculuğunu tasarlayabilir.


KENDİNİ BİLMEK İLK ADIM


Mutluluk, tüm koşullara rağmen bize iyi gelen şeyleri yapma halidir. Burada saklı birkaç nokta vardır. Öncelikle hissedilen duyguları, yaşanılan olayları, mevcut koşulları olduğu gibi kabul edebilme cesareti göstermeye başlamak lazımdır. Bu, İnsana iradi bir güç ve özsaygı kazandırır. Birey kendi hayatındaki kontrol edebileceği unsurları ve edemeyeceği unsurları görüp tanımlar. Bu sayede kendisine yararı dokunacak, ona iyi gelecek şeyleri; yine kendi üzerinde düşünerek, kendi potansiyelinin farkına vararak yapabileceklerinin ve yapamayacaklarının sınırını belirleyerek olumsuz durumlar karşısında umudunu kaybetmeden ve iyi hissettiği anları çoğaltarak yaşam sevincini artırarak mutluluk seviyesini yükseltebilir.


SONUÇ DEĞİL SÜREÇTİR


Kişinin kendisine iyi gelen şeyleri yapma hali aslında zamanın ruhu açısından bakıldığında basit bir cümle değildir. Göz ardı ettiğimiz önemli bir olgu ise hayatımızı kendi inançlarımıza ve değerlerimize göre yaşamayı öğrenmek ve bunun getirdiği hazzı ve tatminkarlığı duyumsamak mutluluğumuzu tasarlarken ulaşmamız gereken en temel düzeydir. Kaldı ki motivasyonumuzun istikrarı da buna bağlıdır. Mutluluk atölyelerimizde biz esasında bunların nasıl mümkün olduğunu öğretiyoruz. Bireyin kendisini iyi hissettirecek şekilde hayatını dizayn etmesini, hayatını, mutluluğunu tasarlaması, kendi üzerinde düşünmesini, tabiri caizse kendi ruhunu masaya yatırmasını sağlıyoruz.


Sonuçta mutluluk kazanılabilir bir değer, öğrenilebilir bir yeti ve süreçtir; ulaşılması gereken bir durak veya nihayet değildir.

82 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page