top of page

NEDİR BU KADINLARIN ÇEKTİKLERİ? LETOON ANTİK KENTİ

Diğerlerinden bambaşka bir antik kent! Kadına adanmış bir yer! Letoon'un beni çok etkilediğini söylemeliyim. Yüzyıllar geçse de kadın olmak değişmiyor dedirten bir hikayesi var. Haydi gelin Apollon ve Artemis'in annesi Leto'nun hayatına beraber bakalım.

Kan, Ter, Aşk ve Gözyaşı!


Leto çapkın Zeus ile birlikte olarak zorlu bir yola adım atmış. Zeus'un kıskanş eşi Hera bu durumu öğrendikten sonra Leto'nun peşini asla bırakmamaya and içmiş. Tanrıça Hera Leto'yu adım adım takip ettirerek onun Zeus'tan olacak ikizlerini doğurmasına da mani olmaya çalışmış. Köşe bucak kaçan Leto nihayet Anadolu'daki Lykia'ya (işte bizim bildiğimiz Likya Birliği) kaçarak Hera'dan kurtulmuş daha doğrusu kurtulduğunu sanmış! Doğum zamanı gelip çatmış fakat çocuklarının öldürülmemesi için gizli doğum yapabileceği bir yer yokmuş. En sonun Poseidon kendisine acıyarak deprem tanrısı da olduğundan bir adanın ortaya çıkmasını sağlamış; Delos Adası. Burası daha önce hiçbir insanoğlunun ayak dahi basmadığı kayalık, çorak bir adaymış. Poseidon’un da yardımıyla ada dalgalarla örtülerek Leto'nun burada Artemis ve Apollon'u doğurmasını sağlamış.


Kurbağa Halk


Tabi işler bununla bitmedi. Doğumdan sonra Leto çocuklarıyla Likya topraklarına gelmiş. Onlara rehberlik edenler ise kurtlarmış. Hatta bundan dolayı da bu bölgeye kurt anlamına gelen Lykos adının verildiği söylenmekte. Bu isminde Likya kelimesinin kökeni olduğu düşünülmekteymiş.
Sussuz kalan Leto ve çocukları buradaki Xanthos nehrinin kenarına gelip halktan su içmek için izin isterler. Halk ise Tanrıça Hera'nın gazabından kortuğu için Leto ve çocuklarını kentten kovarak su içmelerine izin vermez. Bunun üzerine çok öfkelenen Leto, halkı kurbağaya çevirerek su içmek istediği alanda ebediyen yaşamalarına neden olur. Leto'nun gazabı!


Kutsal bir yer!


Efsaneyi geride bırakırsak burasının özellikle su kültü barındırmasından dolayı kutsal bir yer olduğu düşünülmüş. Bu yüzden tarih boyunca daha çok din adamlarının yaşadığı ve kamu görevlilerinin bulunduğu bir merkez olmuş. Türk hakimiyetinden sonra bile bacakları ağrıyanların, çocuğu olmayanların şifa aradığı yer olmuş. Dünyada en iyi korunmuş tapınaklardan biri olarak sayılan Leto Tapınağı gerçekten görülmeye değer! Zaten antik kente girer girmez ilk olarak gördüğünüz gökyüzüne uzayan dev sütunlarıyla Leto'nun Tapınağı!

Apollon Tapınağı'nı etkileyici kılan şey ise tabanındaki mozaikler! Bu mozaikte 3 figür var. Yay, sadak (ok konulan torba) ve lir. Mozaiğin orijinali Fethiye Müzesinde sergilenmekte.


Artemis Tapınağı ise Leto ve Apollon'un ortasında küçük bir alanda bulunuyor. M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilen Artemis Tapınağı’nda bulunan yazıtta tapınağın M.Ö. 400-380 yılları arasında Arbinna tarafından Artemis’e adandığı yazmaktaymış. Artemis, bakire, bolluk, bereket, avcılık ve ay tanrıçası olarak biliniyor. Ayrıca, Likçe’de Ertemi olarak adlandırılan Artemis, Anadolu’da en çok görülen tanrıçalardan biridir.


Sanki gerçek; Arruntii AnıtıRoma senatosuna alınan ilk Likyalı adına yapılmış. Apollon Tapınağının hemen yanında yer alan anıt 6.60 metre uzunluğunda ve 1.65 metre genişliğinde. Oturma sırası şeklinde inşa edilen anıtın her iki ucunda grifon ayaklar var yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre anıtın üzerinde bu aileye ait 9 kişinin bronz heykeli olduğu düşünülmekteymiş.


Üç Dilli Yazıt


Fethiye Müzesi'nde sergilenen yazıt Grekçe, Likçe ve Aramice yazılmış. Karya kültürünü ve inanç sistemini Likya’da yaymayı amaçlamaktaymış.


Bir tarih perdesini daha beraber araladık. Başka gezilerde, tarihin başka köşelerinde, dilden dile dolaşan efsanelerde görüşmek dileğiyle! Kendinize iyi bakın, sevgiyle kalın.


114 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page